fallback

Вариантът мю на Covid е с най-големи шансове да се “изплъзне” от имунната реакция

Той обаче не предизвиква безпокойство на този етап, каза проф. Радостина Александрова

16:23 | 10.09.21 г. 3

От всичките варианти на Covid-19 до момента мю има най-големи шансове да може да се “изплъзне” от имунната реакция на антителата на хора, които са преболедували или са били ваксинирани. Това каза проф. Радостина Александрова, Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН, в ефира на предаването “Бизнес старт” по Bloomberg TV Bulgaria.

На 31 август Световната здравна организация призна мю за официален нов щам на Covid-19. Първата му поява е в Колумбия, а към момента го има в поне 40 държави. Във варианта Мю има съзвездие от мутации, което науката познава и от други щамове като алфа, бета и делта.

“Вариантът мю е щам, който представлява интерес, а не такъв, който предизвиква безпокойство на този етап. Това, което се знае за момента, е, че очакваме ваксините да продължат да пазят от тежко боледуване, усложнения и смърт и то с висока ефективност”, каза тя.

Проф. Радостина Александрова заяви, че за момента няма категорични данни, че щамът мю се разпространява по-бързо от делта варианта. Мю е подложен на интензивни наблюдения и изследвания и всъщност, в световен мащаб, той е под 1% от вариантите на Covid-19. За съпоставка делта е 88% от всички варианти. Радостина Александрова посочи и изследванията на Чилийския университет, които са показали, че една доза ваксина не дава достатъчна защита нито при Делта, нито при Мю. 

“В никакъв случай няма нужда вариантът мю да се превръща в някаква невероятна драма, но той със сигурност заслужава интерес” , посочи експертът.

Проф. Александрова каза в ефира на “Бизнес старт”, че има разлика между трета доза ваксина и подкрепяща (бустерна) ваксина. Третата доза е специално предвидена за хора, които имат имунна недостатъчност и при две дози не са успели развият нормален брой антитела. От друга страна, бустерната дозата е за хора, които имат нормална реакция на имунната система при две дози, но развиването на тази допълнителна инжекция все още не е приоритет. Причината е, че под 2% в световен мащаб са преминали през целия процес на ваксинация. “Двете дози до момента ни предпазват от тежко заболяване и смърт, което не е никак малко и не е за подценяване” , категорична е тя.

Проф. Радостина Александрова препотвърди мнение, че ние сме тези, които трябва да се пазим и че е привърженик на доброволната ваксинация, а не на задължителната.

Още от разговора вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:13 | 13.09.22 г.
fallback